Sławutowo z cyklu Bezpieczny Rowerzysta

W niedzielę 28 sierpnia 2016 odbył się drugi w tym roku rajd z cylku Bezpieczny Rowerzysta. Słoneczna i ciepła pogoda sprawiła, że na wejherowskim rynku,zebrało się ok 45 osób., w tym kilkoro dzieci. No i piesek podróżuący w koszyku na kierownicy. Przed nami była ok. 35 km trasa wiodąca pięknymi szutrówkami Puszczy Darżlubskiej i atrakcja dnia, czyli zwiedzanie średniowiecznej osady w Sławutowie. 

Trasa wiodła początkowo ulicą Chopina, by niedaleko za leśniczówką Nanice skręcić w prawo w las na drogę pożarową wiodącą w stronę Rekowa. Po ok. 5-6 km opuściliśmy tą drogę i zjechaliśmy w lewo w stronę potoku Gizdepki i dalej prosto do Sławutowa. Drogi leśne, którymi się poruszaliśm zostały w ostatnich latach gruntownie wyremontowane i nadają się na rodzinne wycieczki z dziećmi.

Tam czekali na nas przewodnicy, którzy w prosty lecz barwny i przystępny sposób opowiedzieli o historii Pomorzań ich codziennych zajęciach. Zademonstrowano także typowe narzędzia stosowane przez Pomorzan, a służące do rozpalania ognia, prac stolarskich i ciesielskich, tkackich oraz naczynia. Po godzinnym zwiedzaniu osady, wszyscy nabrali apetytu i zebrali się przy ognisku smażąc kielbaski. Następnie odbył się konkurs z wiedzy o PORD (ustawa plus rozporządzenie) oraz wiedzy o przyrodzie - czyli otaczającej nas Puszczy Darżlubskiej. Zwycięzców wyłoniono w dwóch kategoriach: dzieci i dorośli. 

W drodze powrotnej nadal odkrywaliśmy uporządkowane ostatnimi laty drogi leśne. Skierowaliśmy się w stronę osady Sikorzyno, by następnie odbić w malowniczą drogę w stronę Muzy. Z tamtąd leśną drogą asfaltową do Kąpina, skąd asfaltem zjechaliśmy do Wejherowa.

Bilans strat:

Informacje o ewentualnych stratach do mnie nie dotarły ...

Album ze zdjęciami na "fejsie"

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1399172660099479.1073741845.23...

A to link do trasy:

Zadanie jest realizowane w ramach grantu finansowanego przez Gminę Miasta Wejherowo "Wycieczki rowerowe do atrakcji północnych Kaszub"